Jak vyčistit odolné skvrny.
Často setknáváme s nepříjemnými skvrnami na polstrech, podsedácích nebo třeba na oblečení. Se skvrnami, které jen tak snadno nelze odstranit mokrým hadříkem. Připravili jsme proto pro vás seznam těch nečastějších. V článku se dozvíte čím se dá jaká skvrna jednoduše vyčistit. Všechny "čističe" najdete běžně doma.
Olej - odstraníte za pomoci ověřených rad. Na polstru dostatečně namočíte teplou vodou postižené místo a dáte na přímé slunce.
Další ověřený způsob je vyšištění šťávou z vymačkaného citrónu. Pokud nemáte citrón, použijte ocet. Skvrnu po vyčištění citronem nebo octem ještě opláchněte teplou vodou a nechejte dostatečně oschnout na vzdušném místě.
Poslední a nekrajnější řešení je v případě, že je skvrna "nezničitelná", použíjte benzínový čistič. Tento způsob doporučujeme ale zvolit opravdu až jako poslední možnost.
Červené víno - odstraníte tak, že čerstvou skvrnu na sedáku posypete dostatečnou vrstvou soli. Nechejte působit alespoň 15 minut, aby sůl vtáhla veškerou vlhkost a pak vyperte co nejdřív v pračce. Dalším ověřeným způsobem je čerstvou skvrnu polít bílým vínem a nechat působit. Místo vysajte důkladně papírovým hadříkem. Následně skvrnu šetrně vyčistěte mýdlovou vodou a ideálně dejte do pračky.
Pokud na svrnu na sedačce příjdete třeba až druhý den a skvrna od červeného vína je zaschlá a říkáte si, že s takovou skvrnou už nepůjde nic udělat, nezoufejte. Je tu ještě možnost čističe z čpavkového roztoku. Do 200ml vody dejte lžíci čpavku a zamíchejte. Čpavkový roztok aplikujte na houbičku a pečlivě a jemně čistěte postižené místo, dokud se skvrna nezačne ztrácet. U tohoto čištění ale dávejte velký pozor a nejdříve čištění vyzkoušejte na nějakém méně viditelném místě. Nakonec vyperte nebo vyčistěte obvyklým způsobem.
Bláto - zaschlé bláto pečlivě vykartáčujte. Pozor na energické kartáčování. Materiál se každým takovýmto mechanickým čištěním opotřebovává. Pokud je postižené místo dostatečně vyčištěné, doporučujeme vysavačem důkladně odstranit zbytky bláta. Následně použíjte vlhčený hadřík s mýdlovou vodou a kapkou octa a šetrně vyčistěte.
Vosk - na místa na sedácích nebo opěrácích, kde se vosk nachází položte savý papír (kuchyňskou utěrku, toaletní papír) a místo několikrát přežehlete žehličkou dokud se vosk nevpije do papíru. Na dočištění skvrny použíjte opatrně líh nebo technický benzín.Doporučuje se následně dát do pračky nebo vyčistit důkladně a hlavně šetrně mýdlovou vodou.
Krev - pokud se na vašem polstru objeví skvrna od krve, odstraňte ji co nejdříve silným až pastovým "pastovým" roztokem jedlé sody (soli) a studenové vody. Houbičkou nebo jemným hadříkem místo důkladně čistěte dokud se skvrna neztratí.
Na čerstvou skvrnu od krve můžete také aplikovat zubní pastu, kterou následně po 15 minutách omýjte studenou vodou. Tento proces opakujte několikrát, dokud skvrna nezmizí.
Smůla (pryskyřice, smola) - poměrně častý problém a to ať na oblečení, polstrech nebo rukách. Jak odstranit? Pokud se smola objeví na oblečení nebo polstrech, které je možné žehlit, pak použíjte savý papír (kuchyňskou utěrku, toaletní papír) a místo několikrát přežehlete žehličkou dokud se smola nevpije.
Dalším účinným trikem je čistit místo horkou vodou s terpentýnem nebo mýdlem.
Na ruce použíjte odlakovač na nehty, líh, francovku nebo kolínskou vodu.
Propiska - tu spolehlivě odstraníte líhem. Místo namokřete a hadříkem otřete. Doporučujeme pak dát do pračky a vyprát běžným doporučovaným způsobem nebo pokud není možné použít pračku, omyjte šetrně mýdlovou vodou nebo doporučovaným ideálním čističem z naší nabídky.
Pokud se čára od propisky objeví na polstru z voděodolného materiálu nebo outdoorového materiálu s UV stabilitou či z koženky, pak nastříkejte na místo lak na vlasy. Nechejte 10 minut působit a poté hadříkem s teplou mýdlovou vodou vyčistěte. V případě potřeby, tento postup ještě zopakujte.
Fixa - odstraníte snadno pomocí jakéhokoliv alkoholu. Použíjte slivovici, vodku nebo pokud doma žádný jmenovaný alkohol nemáte, použíjte Alpu nebo technický líh. Nechte vsáknout do houbičky a následně houbičkou s alkoholem místo "ťupkejte" dokud fixa nezmizí. Doporučujeme dočistit mýdlovou vodou nebo dát vyprat do pračky.
Další způsob čištění je stejný jako u skvrny od prospisky. Nastříkejte na místo lak na vlasy. Nechejte 10 minut působit a poté hadříkem s teplou mýdlovou vodou vyčistěte. V případě potřeby, tento postup ještě zopakujte.
Žvýkačka - pokud se žvýkačka nalepí na oblečení, dejte je do mrazáku a poté lžičkou odstraňte žvýkačku. Na dočištění zbytků žvýkačky použíjte líh.
Pokud se jedná o sedák, polstr na houpačku, polstr na zahradní křeslo nebo něco podobně velkého, co se do mrazáku nevejde, postupujte obdobně. Z mrazáku vemte kostky ledu a potírejte žvýkačku dokud neztuhne. Pak odstraňte kousky žvýkačky a dočistěte líhem.
Kečup - z postiženého místa opatrně odstraňte kuchyňskou utěrkou tak, aby se svrna ještě více nerozšířila do okolí místa znečištění. Stejným šetrným způsoben za pomoci houbičky a studené vody čistěte skvrnu. Pak na opláchnutou čistou houbičku naneste jar a čistěte dokud se flek neztratí. Následně vyperte nebo omýjte mýdlovou vodou. Pojďme se ještě hlouběji podívat na skvrny od kečupu.
Propolis - pokud máte doma včelaře nebo se včelaření věnujete vy sami, zbystřete. Propolis z materiálu odstraníte namočením materiálu nebo postiženého místa horkou vodou. Následně nečistotu odškrábněte tupým předmětem. Pokud se na první dobrou odstranění propolisu nepodařilo, pak postup opakujte. Z pracího prášku, který doma používáte, pomocí vody vytvořte pastu. Tuto pastu naneste na postižené místo a nechejte působit alespoň dvě hodiny. Následně vyperte nebo důkladně a šetrně dočistěte mýdlovou vodou.
Rez - odstraníte pomocí prášku do pečiva. Vytvořte pastu z prášku spolu s vodou a naneste na místo, kde se rez vyskytla. Nechejte působit 10-20 minut a očistěte mokrou houbičkou. Místo omyjte mýdlovou vodou nebo vyperte.
Další způsob vyčištění můžete vyzkoušet pomocí kuchyňské soli nebo kyseliny citronové. Vytvořte spolu s vodou pastu a naneste na místo znečištěné rzí. Opět nechejte působit přibližně 10-20 minut a omyjte buď mýdlovou vodou nebo ideálně vyperte.
Asfalt - při odstraňování asfaltu se trošku víc zapotíte. Na houbičku nebo hadřík nalejte technický benzín a opatrně postižené místo čistěte. Doporučujeme nejprve zkusit aplikovat technický benzín na méně viditelné místo a vyzkoušet reakci s materiálem.
Možná by Vás také mohl zajímat článek "